IMDB 9+ Puan Diziler

IMDB TOP TV serisinde 9 puan üzeri puan almış dizilerin listesi. Yüzbinlerce insan yanılıyor olamaz değil mi?

 • 1. Breaking Bad (2008)

  Breaking Bad

  Hikâyenin kahramanı Walter White, liselerden birisinde Kimya öğretmenliği kariyerini yürütmektedir. Aile geçimine katkıda bulundurması amacıyla, boş vakitlerinde de oto yıkamacı işlerine bakmaktadır. Ancak günlerden bir gün 50. yaş gününe girmesinin önceki gününde, kötü bir haber alacaktır. Uzun zamandır hastalığı yönünde şikayetleri bulunan karakter, en sonunda doktora gitmek zorunda kalacaktır. Doktorlar tarafından yapılan testler ışığında Akciğer kanserine yakalandığı öğrenilecektir. Walter için bu saatten sonra hayat eski önemini bırakacaktır. Kendisinin bu zamana kadar sahip olduğu kimya yeteneklerini kullanarak met isimli uyuşturucular üretmeye başlayacaktır. Bu üretim sürecinde Jesse isimli karakter de kendisine yardımcı olacaktır. Walter White için kaybedecek bir şeyi kalmadığından, kazanabildiği kadar çok para kazanılmaya çalışılacaktır.

 • 2. Sherlock (2010)

  Sherlock

  Hikayedeki olaylar 21. Yüzyıl merkezlidir. Sherlock Holmes adıyla bilinen bir kişinin, yaşam öyküsü işlenecektir. Karakter, rutin günlerinden birisinde John adında bir doktor ile askeri bir personelle tanışacaktır. İki karakter, Sherlock’un hayıtını sürdürdüğü Baker Sokağı’nda konumlanan evde, ev arkadaşlığı yapacaktırlar. Bir süre sonra bulundukları bölgede esrarengiz cinayetler işlenmeye başlayacaktır. Polis tarafından cinayetlerin faillerine yönelik çalışmalar, sıkı bir şekilde yürütülmektedir. Ancak henüz iç açıcı bir sonuca rastlanılmamıştır. Olayların bu aşamasında Sherlock Holmes’in sahip olduğu yetenekler devreye girecektir. Polis teşkilatı karaktere, olayların gizemini çözebilmek adına ihtiyaç duyacaktır. Sherlock, kendisine yöneltilen iş teklifini itiraz etmeden kabul edecektir. Bu süreçte, John’un yardımları da önemli olacaktır.

 • 3. Band of Brothers (2001)

  Band of Brothers

  Hikâyede 2. Dünya Savaşı sürecine ışık tutulacak. 1942 yılı itibariyle Amerika’nın Georgia eyaletinde konumlanan Toccoa isimli kampta yaşanan gelişmelere ışık tutulacak. Bu kampın sıra dışı bölüklerinden Easy, bu zamana kadar başarılarıyla bilinmektedir. Askerlerin eğitiminden Yüzbaşı Herbert Sobel sorumludur. Kendilerine karşı zorlu paraşüt eğitimleri verilmektedir. Nitekim devamında Currahee tepesinin etrafını kilometreler boyu koşmaya zorlanmaktadırlar. Her ne kadar komutanları tarafından sağlam askerler olarak yetiştirilmeleri amaçlansa da Yüzbaşı Herbert Sobel için taktiksel nitelik zayıftır. Bu nedenle de komutaları bir süre sonra Teğmen Winters’a geçmek durumunda kalacaktır. Easy bölüğü, Teğmen Winters’ın başa geçmesiyle beraber Nazilerin korkulu rüyası haline dönüşecektir. Normandiya çıkarmasında büyük bir misyon yüklenecektirler.

 • 4. Rick and Morty (2013)

  Rick and Morty

  Hikâyenin odağında Rick Sanchez bulunacaktır. Kendisi son derece önemli bir bilim adamıdır. Bunun yanında bir bilim adamına göre fazlasıyla çılgın ve alkoliktir. Bir zaman önce ailesini terk etmek zorunda kalmıştır. Fakat ne zaman hangi amaçla terk ettiğine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Evine yıllar sonra dönen karakter, her şeyin değiştiğini gözlemleyecektir. En başında Beth isimli kızı evlenmiştir. Kocası Jerry adında bir entelektüeldir. Bunun yanında Morty ve Summer isimli torunları da dünyaya gelmiştir. Rick, yetkin bilgisi ve yetenekleriyle daha çok Morty’nin başını belaya sokacaktır. Çalışmaları neticesinde evrenler ve gerçeklikler arasında seyahat edilebilecek bir tabanca üretmiştir. Kendisinin seyahat edeceği yolculuklarda en büyük yardımcısı da Morty olacaktır.

 • 5. The Sopranos (1999)

  The Sopranos

  Hikâyede Tony Soprano’nun yaşamına uzanılacaktır. Karakter yarı İtalyan yarı Amerikalıdır. Kendisinin bu kadar önemli olmasına fırsat tanıyan pozisyonu mafya babalığıdır. Himayesinde fazlasıyla acımasız ve büyük bir mafya bulunmaktadır. Karakter ve ailesinin tanık olacakları tehlikeli durumlar işlenecektir. Tony, rutin günlerden baygınlıklar geçirmeye başlayacaktır. Bunları başlarda yorgunluğuna ve stresine bağlayan karakter en sonunda psikiyatrist desteği almaya karar verecektir. Bu kararı almasında ailesinin ısrarları da önemli olmuştur. Sırf bu ısrarları boşuna çıkarmamak için katıldığı seanslar, sonrasında hoşuna gidecek kadar güzel seyretmeye başlayacaktır. Seanslarda ortaya farklı konular atılacak ve Tony’di bambaşka bakış açılarıyla olayları değerlendirmeye başlayacaktır. Dr. Melfi tarafından yürütülen seanslar, Tony’i eskisine nazaran daha sıra dışı yapmıştır.

 • 6. The Wire (2002)

  The Wire

  Hikayedeki olaylar birbirlerinden fazlasıyla bağımsızdır. Dizinin ilk sezonu uyuşturucu tabanlı olayları işlemektedir. Kullananlar, sevkiyat ve satışı gibi birçok unsur üzerinde durulmaktadır. İkinci sezon tamamen sendikalar ve işçilere yönelik ayrımları ortaya çıkarmaktadır. Üçüncü sezon konusu olarak siyaset ve politika süreçleri işlenmektedir. Dördüncü sezon eğitim sistemine dair sorgulamaları ve eleştirileri ortaya çıkarmaktadır. Beşinci sezondaysa, medyaya dair konulardan bahsedilmektedir. Ana konular birbirlerinden farklıdır. Olayların ortak noktasıysa her birinin Baltimore şehri atmosferinde yansıtılmasıdır. Öte yandan karakterler de aynıdır. Asıl temaysa belirli bir pozisyona gelen kişilerin, prensiplerini kullanarak en tepeye ulaşmak için feda edebilecekleri sahipliklerini işleyecektir. Ayrıca insanları kötü yollara sevk eden unsurlar konusunda da gelişmeler yansıtılacaktır.

 • 7. Firefly (2002)

  Firefly

  2517 yılı itibariyle söz konusu yaşam eskisinden son derce uzaktır. İnsanoğlu uzaya dair araştırmalarını en derinlere kadar ulaştırmayı başarmıştır. En başında yepyeni bir yıldız sistemi keşfedilmiş ve Serenity isimli mekik, bu yıldız sisteminin araştırılması için görevlendirilmiştir. Geminin kaptanlığını Malcolm Reynolds üstlenmektedir. Zoe isimli karakter de yardımcı kaptanlık koltuğundadır. Geçmişte gezegenlere karşı ortaya çıkan ayaklanmalarda, büyük bir hüsrana uğramıştır. Gezegenler arasında yürütülen silahlan yarışı, büyük sınıf farklılıklarının da ortaya çıkmasına yol açmıştır. Gezegenlerin yönetimi Müttefikler ve Bağımsızlar grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Teknoloji her ne kadar gelişmeye başlasa da bu sefer de hammadde kıtlığı yaşanmıştır. Bu nedenle de Serenity gemisinin önemi her iki grup için de fazladır.

 • 8. Planet Earth (2006)

  Planet Earth

  Belgeselde dünya çapında ikonik habitatlara seyahat edilecektir. Bu süreçte ortaya, çeşitli doğal faktörler ve benzersiz hayvanlar çıkacaktır. Nitekim güncel teknoloji, bireysel hikayeleri de göz önünde bulundurarak, benzersiz ayrıntıların yakalanmasına olanak tanımaktadır. Büyüleyici bir yaşamdan samimi bir karşılaşmaya kadar her şey yansıtılacaktır. Doğanın birbiriyle ahenkli görüntüsü ve ekolojik olarak insan zararından uzak bir döngü işlenecektir. Kimi zaman daha öncesinden tanık olunmayan olaylar gözlemlenecektir. Bütün bunlar doğadaki sürpriz durumların öncüsüdür. İnsan elinin değmediği bir yeryüzündeki yaşam temel prensip olarak anlatılacaktır. Çünkü, aksi bir durumda ekolojik dengeden söz etmek mümkün değildir. Kameranın kadrajı, bu zamana kadar bozulmaya uğramamış ve doğalık akan manzaralara çevrilecektir.

 • 9. Our Planet (2019)

  Our Planet

  Belgesel serisinde vahşi doğaya, hayvanlara ve farklı popülasyonlara ışık tutulacaktır. Dünyanın doğal görüntüsünün, insanlık adına ne derece önem arz ettiği ve korunmasının gerekliliği de vurgulanacaktır. Belgeselin çekimleri hemen hemen her kıtada gerçekleştirilmiştir. Görüntülerde 50 ülkeye ait özellikler yansıtılacaktır. Kuzey Kutbu’nun dahi vahşi ve gözden uzak doğasını açığa kavuşturacaktır. Afrika’nın ötesinde yer alan doğal manzaralar, Güney Amerika’daki çeşitliliğe kadar uzanacak bir serüvenin başlangıcı olacaktır. Habitatlar arasındaki çeşitliliğin insan ve hayvan yaşamı için ne derece anlam ifade ettiği de kanıtlanmak istenecektir. Brezilya’nın yağmur ormanları ve Norveç’in takım adalarına kadar, hemen hemen göz önünde bulunmayan birçok habitatın doğal görüntüleri konu edilecektir. Habitatlar arasındaki bağlar da ortaya çıkarılacaktır.

 • 10. Planet Earth II (2016)

  Planet Earth II

  BBC 2006 yılına damga vuran belgeseli Planet Earth devam ediyor olduğu.

 • 11. Blue Planet II (2017)

  Blue Planet II

  Blue Planet II, BBC Doğa Tarihi Birimi tarafından üretilen deniz yaşamıyla ilgili 2017 İngiliz doğa belgeseli dizisidir. Selefi Mavi Gezegen gibi, doğa bilimci Sir David Attenborough tarafından anlatılır ve sunulur, ana müzik puanı Hans Zimmer tarafından oluşturuldu.

 • 12. Cosmos (2014)

  Cosmos

  Hakkında çok az şey bildiğimiz Kozmo artık daha yakın. Cosmos: Bir Uzay Serüveni; evrenin görkemini ortaya çıkartmak ve Kozmik Takvim ve Hayal Gücü Gemisi de dahil olmak üzere orijinal serilerin bilinen yönlerini tekrar keşfetmek için bilimsel hikaye anlatımının yeni yollarını bulacak. Şüpheci yaklaşımlarla merakı bir araya getirerek ve bilimi görsel, duygusal, spiritüel elementlerle dokuyarak daha önce yaşamadığımız deneyimler yaşayacağız.